Zajęcia na wtorek – Praca rolnika

Witajcie Przedszkolaki 😃 zapraszamy do wspólnej zabawy!!!

🚜 Na początek zagadka:

Siana, owsa jeść nie może,
ale szybko ziemię orze…..
(TRAKTOR)

Młodsze dzieci prosimy o podzielenie wyrazu na sylaby (wyklaskanie) trak – tor, zapytajmy ile słyszy sylab.
Starsze dzieci zapytajmy, jaką głoskę słyszą na początku, a jaką na końcu wyrazu.

🚜 A teraz posłuchajcie wiersza:

„Na podwórku” sł. Ewa Stadtmuller

Na podwórku zamieszanie,
Każdy czeka na śniadanie,
Głodny kot na płot się drapie,
a gospodarz smacznie chrapie.
Pieje kogut kukuryku!
Nie ma ziarna dziś w kurniku!
Krowa muczy, kwiczy prosię:
Ktoś tu ma nas wszystkich w nosie.
Gdy gospodarz to usłyszał,
Krzyknął: spokój, krzyknął: cisza,
Fantastyczny sen dziś miałem,
Więc przerywać go nie chciałem.
A nie w łóżku sobie leżeć!

Po przeczytaniu utworu proszę zadać dziecku kilka pytań:
1️⃣ O kim był ten wiersz?
2️⃣ Co robił gospodarz, a co powinien robić?
3️⃣ Jakie zwierzęta budziły gospodarza?
4️⃣ Jakie inne prace wykonuje rolnik?

🚜 Drodzy Rodzice!

► Przygotujcie dla dzieci cztery kółka różnej wielkości, w kolorze czerwonym, zielonym, niebieskim i żółtym. Jeśli nie macie kolorowych kartek, można je pokolorować. Poproście, by dziecko ułożyło kółka w kolejności od najmniejszego do największego, a następnie, by powiedziało, w jakich są kolorach. Dziecko może też kółka przeliczyć oraz spróbować podzielić je równo między siebie, a rodzica (po dwa).

► Zaproponujmy dziecku zabawę ruchową z elementami dźwiękonaśladowczymi „Jedzie traktor”. Na hasło: “Traktor wyjechał w pole” dziecko porusza się w rytm wygrywanej na instrumencie (grzechotka, tamburyn) lub wyklaskiwanej melodii, równocześnie dziecko naśladuje odgłosy traktora: pach, pach, pach. Gdy przestajemy grać, dziecko zatrzymuje się.

► Kółka, których użyliśmy do zabawy matematycznej, możemy wykorzystać następnie, by narysować traktor. Będą z nich świetne koła, do których dorysujemy resztę. Dziecko może następnie traktor pokolorować.

Dla chętnych dzieci proponuję wykonanie traktora z przyczepą.

Do jego wykonania potrzebne będą:
☑️ 2 rolki po papierze toaletowym,
☑️ pudełka po zapałkach,
☑️ folia aluminiowa,
☑️ papier kolorowy,
☑️ klej,
☑️ nożyczki.

Wykonanie:
Rolkę oklejamy czerwonym papierem lub malujemy farbą. Pudełko po zapałkach także oklejamy czerwonym kolorem, a następnie przyklejamy do rolki tak by powstała kabina traktora. Z folii aluminiowej wycinamy okna, zwijamy komin i przyklejamy. Z czarnego papieru wycinamy koła i felgi (wzór koła przygotowuje rodzic, dziecko odrysowuje i wycina) i odpowiednio mocujemy.

Przyczepa: rolkę oklejamy brązowym papierem lub malujemy farbą, pisakiem rysujemy kreseczki imitujące deski – w środku wycinamy spory otwór, aby można było przewozić małe elementy. Doczepiamy koła, łączymy traktor z przyczepą za pomocą prostokątnego paska zwiniętego z folii.

Miłej i owocnej zabawy!!! 😃