Zajęcia na wtorek – Lekarz

Witajcie Przedszkolaki!

Dzisiaj informacje na temat pracy lekarza 👩‍⚕️👨‍⚕️ Zapraszamy!!! Miłej zabawy 😃

Zaczynamy od zabawy ruchowej. Proszę przygotujcie dowolny instrument muzyczny, jaki macie w domu.

👩‍⚕️„Pajacyki” – zabawa ruchowa. Dziecko wykonuje podskoki do dźwięków np. tamburyna.
Na hasło rodzica: Chory pajac – zatrzymują się w bezruchu.

👨‍⚕️ „Co to jest zdrowie? Co to jest choroba?” – burza mózgów. Rodzic wspólnie z dzieckiem ustala, co znaczą słowa: „choroba” i „zdrowie”. Przykładowe pytania, które można zadać dziecku:
▪️Po czym poznajemy, że jesteśmy chorzy?
▪️Co należy zrobić, gdy zachorujemy?
▪️Dlaczego chorujemy?
▪️Co trzeba robić, żeby nie chorować?

👩‍⚕️ Dziecko siedzi na dywanie i zgaduje, kim dziś jest rodzic (ubrany w fartuch lekarski ze stetoskopem na szyi). Jeśli nie mamy przyborów do pokazania, to proszę narysować, lub wydrukować kartę nr.1 i pokazać dziecku.

👨‍⚕️ Proszę przeczytać dziecku tekst Cz. Janczarskiego
„Naprawimy misia”, jako wstęp i zachęta do zorganizowania zabawy “Szpital dla misiów”.

“Naprawimy misia”
uszka oba.
Teraz nam się
miś podoba.

Dzieci opowiadają, w jakich sytuacjach jest potrzebna wizyta lekarska, jakie mają związane z tym doświadczenia, jak należy zachować się w przychodni. Poznają prezentowane przez rodzica narzędzia lekarskie, mówią, do czego służą, wysłuchują bicia swojego serca przez stetoskop ( oczywiście jeśli to możliwe). Można pozwolić dziecku aby posłuchało bicia naszego serca po prostu przykładając ucho do klatki piersiowej. Następnie dziecko z przytulanką siadają na krzesełkach ustawionych w rzędzie jak w przychodni, oczekują przyjęcia do lekarza. Po wejściu do „gabinetu”
muszą powiedzieć, co dolega „choremu”, wysłuchać porady „lekarza” (rodzica) . Rodzic zwraca uwagę na potrzebę stosowania zwrotów grzecznościowych. Następnie
lekarzem może zostać dziecko.

👩‍⚕️ „Poznaj, co to jest” – proszę wytnijcie, pokolorujcie obrazki przedstawiające przedmioty na Karcie nr 1, nazwijcie je. Wspólnie z rodzicami porozmawiajcie gdzie, w jakich sytuacjach się ich używa, kto się nimi posługuje? Czy każdy z nas może się nimi posługiwać?

❗️Proszę zostawić obrazki ponieważ przydadzą się do naszej zabawy plastycznej ❗️

👨‍⚕️ Teraz zabawa “Jak bije serce?” – zabawa rytmiczna.
Rodzic gra na bębenku lub dowolnym instrumencie prosty schemat rytmiczny naśladujący bicie serca. Dzieci powtarzają ten rytm w różny sposób: klaszczą, klepią w uda, klepią się w klatkę piersiową, stukają palcem w podłogę. Rodzic zmienia rytm na szybszy (kiedy jesteśmy zmęczeni – przyspieszone bicie serca), wraca do miarowego i wolnego (np. kiedy śpimy, odpoczywamy na leżaku).

👩‍⚕️ Zabawa plastyczna „Apteczka”.
Z pokolorowanych i wyciętych przedmiotów z karty nr 1 stwórzcie swoją pracę – zostawiam wam dowolność pracy – niech zadziała wasza wyobraźnia 😉😉😉

Dla chętnych – zdjęcie nr 2 (nie trzeba drukować). Dziecko może tylko wskazać palcem odpowiednie przedmioty.

Do zobaczenia jutro!!!! Czekamy na wasze zdjęcia w komentarzach pod postem 😃