Witajcie!!!
Zaczynamy kolejny dzień 😃😃😃
👩🏫 Temat dzisiejszych zajęć – „Krowa i jej dary?” 🐄🥛
Na początek zagadka:
Duża i łaciata,
na zielonej łące.
Mlekiem nam dziękuje,
za trawę i słońce. (Krowa) 🐄
☑️ Młodsze dziecko proszę o podzielenie wyrazu na sylaby (robiliśmy już to w przedszkolu). Dla ułatwienia dziecko może wyklaskać kro-wa, zapytajmy ile sylab słyszy (2).
Starsze dziecko zapytajmy jaką głoskę słyszy na początku i na końcu wyrazu KROWA.
☑️ Zabawa naśladowcza “Na pastwisku”.
Dziecko „zmienia się” w krówkę – przyjmuje pozycję na czworaka, chodzi po „łące”, „ żuje trawę”- poruszając szczęką w jedną i drugą stronę od czasu do czasu wydając odgłos: Muuuu, muuu.
☑️ A teraz usiądźcie wygodnie na dywanie i posłuchajcie wiersza H. Bechlerowej.
“Co słychać na łące?”
Idą drogą kotki dwa,
Każdy wielki koszyk ma.
A na łące koło chaty
Stoi krowa w czarne łaty.
– Krówko, czy masz mleko słodkie?
– Daj nam dużo! – proszą kotki.
– Daj nam mleka pełne kosze,
Zapłacimy ci dwa grosze.
Nic nie rzekła krowa w łaty,
Jadła trawę, gryzła kwiaty.
A koń, co za płotem stał,
Na caluśki głos się śmiał.
☑️ Po przeczytaniu utworu proponuję sprawdzić, co dziecko zapamiętało, i zwrócić uwagę na elementy humorystyczne:
– Jak wygląda krowa?
– Co robiła krowa na łące?
– O co kotki poprosiły krowę?
– Czy kotki miały właściwe naczynie na mleko?
– Z czego śmiał się koń?
☑️ Po rozmowie rodzic może pokazać dziecku obrazki różnie umaszczonych krów: ( jeśli nie macie, proszę wpiszcie w przeglądarkę internetową ”Rodzaje krów”) brązowych, białych w czarne łaty, czerwonych, czerwono- białych (rudawych) i wspólnie opiszcie ich wygląd 🐄🐄🐄
Proszę opowiedzcie dzieciom kilka ciekawostek: np., Krowa oprócz trawy je także kukurydzę i siano, które dostaje w oborze. Jest przeżuwaczem, to znaczy, że długo i wolno rozgniata trawę zębami. Dziecko krowy to cielę.
☑️ Zabawa „ Skojarzenia” – dziecko/ci i rodzic rzucają do siebie piłkę, ten który dostaje piłkę musi szybko powiedzieć hasło kojarzące mu się z mlekiem.
☑️ Degustacja wyrobów mlecznych – poznanie charakterystycznych smaków przetworów mlecznych 🧀🥤🥛
Na początek możemy opowiedzieć dziecku o drodze mleka od wydojenia do kartonowego pudełka: dojenie krowy, przewiezienie mleka do mleczarni, pozbawienie mleka groźnych bakterii, pakowanie go w kartonowe opakowania lub folię. Czas degustacji : niech dziecko pozna smak sera, jogurtu, mleka, masła – życzymy smacznego!!! 😃
☑️ „Tęczowa burza na mleku” – do tego potrzebujemy miskę – lub pojemnik najlepiej prostokątny (ja użyłam pojemnika do zabawek dzieci), mleko, barwniki spożywcze (jeśli ich nie mamy to farby plakatowe także się sprawdzą), patyczek kosmetyczny, płyn do mycia naczyń.
No to zaczynamy! 👩🔬👨🔬
Do miski wlewamy mleko, po czym dodajemy róże kolory barwników – (farby). Następnie zamaczamy patyczek kosmetyczny w płynie do mycia naczyń i zanurzamy go w mleku z barwnikami (farbami). Obserwujemy tęczową burzę na mleku.
Dziecko może zobaczyć jak mieszają się ze sobą kolory, wirują, kręcą się dając piękne wzory. Eksperyment pozwoli dostrzec dziecku, że otaczający świat skrywa wiele tajemnic, które warto odkrywać.
☑️ Na koniec ostatnia zabawa. Niech dziecko powtarza cały czas słowo BIAŁE, BIAŁE, BIAŁE….. ok. 10 razy. Po czym zadajemy pytanie „Co pije krowa?” Jesteśmy ciekawe odpowiedzi? 😉
Miłej zabawy!!! 😃
Kochane Przedszkolaki czekamy na efekty Waszej pracy w komentarzach pod tym postem 🧐🤩