Zajęcia na środę – Emocje

Cześć dzieciaki 🙂

Dzisiaj będziemy rozmawiać o emocjach, a szczególnie jak sobie z nimi radzić.

🙂 Na początek posłuchajcie proszę wiersza Doroty Niemiec „ Gniew Gniewka”.

Spytał raz Gniewko mamę ,jak to bywa z gniewem,

-Jak to? -rozwrzeszczał się Gniewko. – Ja ci wcale nie wierzę!

I ze złości zaraz potłukę wszystkie talerze!

Mama cierpliwie tłumaczy:-Tylko spokój nas może uratować,

a talerze zamiast tłuc, pomóż mi do szafki schować.

Uspokój się, bardzo cię proszę ,a tak się stanie być może,

że Twój gniew, jak się pojawił ,tak zniknie, uśmiech ci w tym dopomoże.

Czas zmienić tę minę gniewną, marsowy grymas zdjąć z twarzy.

Niech „gniew” się schowa w twym imieniu ,bo mi się spokój marzy.

🙂 Po wysłuchaniu wiersza odpowiedzcie proszę na pytania:

☑️ Kto był bohaterem wiersza?

☑️ O co Gniewko spytał mamę?

☑️ Jak czuł się Gniewko, gdy usłyszał odpowiedź mamy?

☑️ Jak zareagowała mama na gniew synka?

☑️ Jak wyglądał Gniewko, gdy czuł gniew?

☑️ Co miało pomóc Gniewkowi?

☑️ Gdzie miał się schować jego gniew?

☑️ O czym marzyła mama?

🙂 Teraz spróbujmy sklasyfikować sposoby radzenia sobie ze złością. Zabawa nazywa się „Dobre i złe”.

Przygotujcie proszę dwie karteczki, jedną z napisem TAK , drugą z napisem NIE .

Rodzic/opiekun odczytuje pomysły a Ty wraz z rodzeństwem ustalacie, czy dane rozwiązanie jest pozytywne , czy negatywne.

Np.

– ktoś się z nas śmieje: bijemy go – rozwiązanie negatywne , szczypiemy – rozwiązanie negatywne, mówimy mu coś przykrego – negatywne, natomiast :

odchodzimy od niego – pozytywne, odchodzimy i tupiemy w ustronnym miejscu – pozytywne itd.

🙂 „ Co się ze mną dzieje?”.

Spróbujcie odpowiedzieć na pytanie, co się dzieje w naszym organizmie , gdy jest nam smutno. Dziecko próbuje określić, co się dzieje z ich ciałem.

Dziecko mówi np. czuję coś w gardle, jest mi zimno/ gorąco, trzęsę się, trzęsie mi się broda, płyną mi łzy, pojawia się katar.

🙂 „Łzy”- swobodne wypowiedzi dzieci na temat tego, po co są łzy i skąd się biorą.

Opowiedzcie proszę jak myślicie, skąd się biorą łzy?

🙂 Wy opowiedzieliście skąd się biorą łzy, to teraz krótka informacja na ten temat 🙂

Łzy to substancja nawilżająca i oczyszczająca, która chroni oko przed zarazkami.

Łzy składają się głównie z wody, niewielkiej ilości soli oraz substancji bakteriobójczych.

Bez niej nos czy gałki oczne stały się łatwym wejściem do naszego organizmu dla groźnych bakterii. Nad oczami znajdują się dwa gruczoły, które nieustannie produkują łzy.

Stamtąd łzy spływają kanalikami, a ich nadmiar jest odprowadzany do nosa. Dlatego gdy płaczemy, musimy wydmuchać nos. Gdy oko zostaje podrażnione, łez jest tak dużo, że kanaliki nie nadążają ich odprowadzać. Oczy łzawią, na co nie mamy żadnego wpływu.

Więcej łez jest produkowanych również wtedy, gdy przeżywamy silne emocje, np. smutek, radość. Łzy pojawiają się na skutek tego, co czujemy, albo są wynikiem naszych myśli czy wspomnień. Płacz jest nam czasem bardzo potrzebny, działa pozytywnie na organizm: obniża ciśnienie krwi, dotlenia mózg, powoduje spadek napięcia emocjonalnego.

Niektórzy uważają płacz za oznakę słabości, inni doceniają wrażliwość płaczących .

Niewątpliwie jednak płacz jest naturalną reakcją naszego organizmu.

🙂 A teraz czas na pracę plastyczną 🙂 „ Moje emocje”.

Malowanie farbami przy „Sonecie Księżycowej” L. van Beethovena (pędzlem lub palcami). Po zakończeniu pracy dziecko ogląda obrazy (jeżeli malowało z rodzeństwem) i na ich podstawie zgaduje, jaki nastrój towarzyszył dziecku.

🙂 Karta pracy „Wrażenia i uczucia”.

Miłej zabawy Wam życzymy 😃