Zajęcia na czwartek – Ptasie piórka

Witajcie kochani! 🖐

Zapraszamy do wspólnej zabawy w czwartkowy poranek 😀

Dzisiejszy temat: Ptasie piórka 🐦🐦🐦

🐦 Na początek pobawmy się w burzę mózgów 😉
Rodzic zadaje dziecku pytanie: Jak myślisz, czy wszystkie zwierzęta mają pióra? Czym jeszcze może być pokryte ciało zwierząt? Podaj nazwy zwierząt, które mają futro. Wspólnie z rodzicem dyskusja na podane pytania. Rodzic może dziecku pomóc odpowiadać i zachęcać do rozmowy.

A teraz przygotujcie dwa duże arkusze papieru w różnych kolorach, może być zielony i czerwony. Dziecka zadaniem jest posegregować zwierzęta na zdjęciach. Na zielonym arkuszu zwierzęta, które mają pióra, a na czerwonym zwierzęta, które mają futerko. Podaj nazwy zwierząt. (ZDJĘCIE NR 1)

🐦 Zabawa dydaktyczna „Pióra i piórka”.
Zacznijmy od zapoznania się z budową pióra (ZDJĘCIE NR 2).

Następnie rozłóżmy pióra w domu na stole (mogą to być zdjęcia, rysunki). Po drugiej stronie stołu rozłóżmy wytwory człowieka, do których zostały wykorzystane pióra, np. poduszka puchowa, kałamarz z piórem lub pióropusz indianina (zdjęcia, rysunki). Dziecko podchodzi do stolika, na którym są pióra i ogląda uważnie. Następnie przygląda się przedmiotom. Rodzic pomaga dziecku ustalić, czym się różni wykorzystywanie piór przez człowieka od wykorzystywania ich przez ptaki.

🐦 Nauczmy się teraz piosenki „Kukułeczka” 😉🎧

Obok tekstu przykład ruchów, jakie dziecko może wykonywać do utworu. 💃🕺

Ku-ku, ku-ku! 👉 (dziecko robi z dłoni trąbkę, jak przy wołaniu kogoś)
Precz zimo zła! 👉 (tupie i macha rękami)
Już bociek leci…
cieszą się dzieci. 👉 (macha rękami jak skrzydłami)
Wiosna, wiosna
idzie przez świat! 👉 (rozkłada ręce, obraca się)

Ku-ku, ku-ku! 👉 (trąbka z dłoni)
Już kwitnie sad! 👉 (rozkłada ręce jak kielichy kwiatów)
W gałązkach drzewa
już ptaszek śpiewa. 👉 (ręce porusza jak gałęzie)
Wiosna, wiosna
idzie przez świat. 👉 (rozkłada ręce, obraca się)

Ku-ku, ku-ku! 👉 (trąbka z dłoni)
Już ciepły wiatr. 👉 (macha rękami, faluje)
Zatańczmy w koło,
bo nam wesoło. 👉 (kładzie ręce na biodrach i kołysze się)
Wiosna, wiosna
idzie przez świat! 👉 (rozkłada ręce, obraca się)

🐦 Zabawa ruchowa z elementem rzutu i celowania dla całej rodziny 😀
Rodzice, dzieci i rodzeństwo stają naprzeciwko siebie. Każdy trzyma małą poduszkę – jaśka. Jedna drużyna rzuca poduszkę do przeciwnej, tak aby mogła ją złapać. Na zmianę dzieci wraz z rodziną celują i rzucają albo łapią poduszki.

🐦 Ćwiczenie oddechowe „Lekkie jak piórka” .
Rodzic daje dziecku małe piórko. Przedszkolak kładzie je sobie na ustach (głowa jest przechylona w stronę sufitu). Dziecko zaczyna dmuchać w piórko tak, aby się uniosło. Stara się, aby nie upadło na podłogę.

🐦 Zabawa matematyczna „Ile jest piór”. (ZDJĘCIE NR 3)
Zadaniem dziecka jest pokazać na zdjęciu pióra czerwone, żółte i czarne. Następnie policzyć ile jest piór czerwonych, żółtych i czarnych. Zachęcić dziecko do narysowania tyle kresek w okienku ile jest piór. Zaznaczyć w kółko to okienko przy którym jest najwięcej piór. Dla starszych dzieci: policzyć ile jest piór czarnych i czerwonych razem?

🐦 Praca plastyczna (ZDJĘCIE NR 4)
Dzisiejsza propozycja to indiański pióropusz z piór zrobionych z papieru.

Co potrzebujemy:

👉 kolorowy papier
👉brystol
👉klej
👉nożyczki
👉kawałek sznurka
👉koraliki do ozdoby

Instrukcja wykonania:

1️⃣ Zacznijcie od wycięcia piórek z kolorowego papieru. Ponacinajcie na brzegach, aby były postrzępione i wyglądały jak prawdziwe. Pióra mogą być różnej wielkości.

2️⃣ Z brystolu wycinamy dwa paski i ozdabiamy wedle uznania. Do jednego z nich przyklejamy od zewnętrznej strony nasze gotowe piórka. Kilka piórek przyklejamy również do sznurka, następnie mocujemy tam również koraliki.

3️⃣ Pomiędzy ozdobione paski wkładamy sznurek i łączymy je za pomocą zszywacza. Z drugiej strony robimy to samo, tak aby oba tworzyły opaskę dopasowaną do głowy dziecka.

4️⃣ Gotowe! Udanej zabawy 😃

😃😃😃 Pamiętajcie o wysłaniu nam zdjęć z relacji Waszej pracy! 😃😃😃