Zajęcia na czwartek – Baranek wielkanocny

😃 Nasze kochane „Słoneczka”! Witamy Was w czwartek 😃

Na początek zagadka 🙂 Odpowiedzią będzie nasz kolejny wielkanocny temat. Spróbujecie zgadnąć o jakiej tematyce będą nasze dzisiejsze zabawy? 🤔

Ma krótkie, skręcone różki
i zbrojne w kopytka nóżki,
a także ciepłe futerko.
Nie musi spać pod kołderką.

Wiecie co to jest?
Oczywiście jest to baranek 😃
Zatem zaczynamy naszą dzisiejszą zabawę z barankiem wielkanocnym 🐏🐏🐏

🐏 Propozycja zabawy ruchowej.
Przedszkolaki, rodzeństwo, rodzice, dziadkowie  zamieniają się w baranki, które chodzą po „pastwisku” na czworaka, wydając dźwięki: Be, bee. Kiedy „baranki” spotykają się, witają się w specyficzny sposób. W geście pozdrowienia dotykają się wymienianymi przez rodzica częściami ciała: kolanami, głowami, „kopytkami”.

🐏 Posłuchajmy wiersza J. Brzechwy „Baran”. Rodzic czyta dziecku następujący wiersz:
Przyszedł baran do barana
I powiada „Proszę pana,
Nogi bolą mnie od rana,
Pan mnie weźmie na barana”.
Baran tylko głową kręci:
„Nosić pana nie mam chęci,
Ale znam pewnego wilka,
Który nosił razy kilka.”
Trwoga padła na barany:
„Dobrze pomyśl, mój kochany,
Wiesz, co było swego czasu?
Nie wywołuj wilka z lasu!”
Baran słysząc to zbaraniał,
Baran dłużej się nie wzbraniał,
I – choć rzecz to niesłychana –
Wziął barana na barana.

Po odczytaniu utworu rodzic tłumaczy niezrozumiałe słowa, takie jak: „trwoga”, „nie wywołuj wilka z lasu”, „zbaraniał”, „wzbraniał”, „rzecz niesłychana”.

Następnie można zadać dziecku pytania:
– Po co przyszedł baran do barana?
– Co poradził baran baranowi?
– Co odpowiedziały pozostałe barany?
– Czy baran w końcu wziął barana na barana?
– Co to znaczy, że ktoś wziął kogoś na barana?

🐏 „Baranek wielkanocny” – rozmowa na temat jednego z symboli świąt wielkanocnych: baranka wielkanocnego 🐏
Rodzic może zapytać dziecko dlaczego do koszyczka wielkanocnego wkładamy baranka?
Możemy wyjaśnić, że baranek symbolizuje ofiarę Jezusa na krzyżu, którą złożył dla odkupienia wszystkich ludzi.

🐏 Wspólne zabawy w kuchni.
Zamiast kupić gotowego baranka do koszyczka, zachęcamy do zrobienia z masła własnego wspólnie z dzieckiem. Przepis i instrukcja na zdjęciu numer 1 😃

🐏 Wykonajcie kartę pracy (zdjęcie numer 5)
Znajdź i połącz w pary takie same postacie 🙂

🐏Czas na pracę plastyczną – Baranek z opakowania po jogurcie – instrukcja na zdjęciach numer 2 – 3 – 4

🐏 Na koniec trochę się poruszamy 😉
Nasza propozycja to ćwiczenia Metodą Ruchu Rozwijającego Weroniki Sherborne, które kształtują świadomość przestrzeni.

Zabawa nr 1: „Jak najwyżej” – dzieci wraz z rodzicami leżą na plecach na podłodze. Staramy sięgać rękami i nogami „do sufitu” jak najwyżej (wyciągać ręce), następnie naśladować ruchem dłoni gestu wkręcania żarówek.

Zabawa nr 2: „Bączek” – Siadamy na podłodze z nogami ugiętymi w kolanach i lekko uniesionymi. Odpychając się rękoma, dziecko próbuje samodzielnie obracać się w miejscu wokół własnej osi

Życzymy udanej zabawy! 🤩
Czekamy na wasze zdjęcia i filmy relacjonujące Waszą pracę w domu 🙂🙂🙂