Zajęcia na czwartek – 04.06.2020 – “Mój portret”

Dzień dobry w czwartek! 😃

Dzisiaj zapraszamy na kolejne zajęcia pt. „Mój portret” 👧👦

 
 

👧 „Moja mina”

Dziecko ogląda swoją twarz w lustrze, przedstawia za pomocą min różne uczucia oraz odgaduje znaczenie min mamy, taty lub rodzeństwa. Dziecko uśmiecha się, marszczy nos tak ,aby ukazać emocje: radość, smutek, strach, zdziwienie, gniew. Dziecko prezentuje reszcie domowników swoje miny, a oni zgadują, jakie to uczucia. Dziecko opowiada, kiedy towarzyszą mu prezentowane emocje.

 
 

👦 „Wesoło, smutno, do spania”- zabawa muzyczno-relaksacyjna

Rodzic odtwarza fragmenty kilku utworów. Dziecko słucha muzyki, leżąc. Po każdym wysłuchanym fragmencie siada i próbuje określić swoimi słowami charakter muzyki. Do zilustrowania muzyki wykorzystujemy następujące utwory:

Wesoła: „ Tęcza cza cza cza” https://www.youtube.com/watch?v=LmBK0xFkhH4

Smutna: „Jezioro łabędzie” P. Czajkowskiego https://www.youtube.com/watch?v=C7Yi0CdtTc4

Do spania: ”Kołysanka” https://www.youtube.com/watch?v=lnwzRBbw2AM

 
 

👧 „Taniec z balonami”

Dziecko i rodzic tańczą, trzymając między sobą balon, który nie może spaść na podłogę.

 
 

👦 „Tu płynie rzeczka”- masażyk.

Dzieci w parze z rodzicami wzajemnie wykonują sobie masaż pleców, do słów wierszyka:

 

“Tu płynie rzeczka”

Tu płynie rzeczka, (ruch falisty od głowy do bioder)

Tędy przeszła Pani na szpileczkach. (stukanie palcami wzdłuż kręgosłupa)

Tu stąpały słonie (klepanie pleców dłońmi)

i biegały konie. (stukanie piąstkami wzdłuż kręgosłupa)

Wtem przemknęła szczypaweczka, (leciutkie szczypanie od krzyża do głowy)

zaświeciły dwa słoneczka, (masaż spiralny wzdłuż kręgosłupa)

spadł drobniutki deszczyk. (stukanie w plecy wszystkimi palcami)

Czy przeszedł Cię dreszczyk? (lekkie uszczypnięcie w kark)

 
 

👧 „Matematyczna błyskotliwa wrona”- zabawa matematyczna.

Dziecko i rodzic siedzą w kole. Na środku leży pudełko z kilkoma przedmiotami. Następnie drugi rodzic staje się wroną. Wrona chodzi wokół dzieci, mówiąc wierszyk: „Chodzi sobie wrona, wrona bez ogona, bystrym okiem zerka, co zabrać z pudełka”. Reszta zasłania oczy, wrona zabiera przedmiot lub kilka przedmiotów z pudełka i wskazuje kogoś i mówi takie zdanie: „Powiedz, powiedz mi, ile rzeczy zabrała wrona Ci?”. Wybrana przez wronę osoba, odpowiada, czego brakuje w pudełku.

 
 

👦 „Rodzinna wycieczka” – zabawa do opowiadania.

Rodzic jest kierowcą, a dzieci przyjmują role pasażerów. dzieci siadają w siadzie skrzyżnym, ręce trzymają z tyłu i pochylają tylko tułowiem na polecenia rodzica, który mówi: ruszmy – wychylenie tułowia do tyłu i powrót – jedziemy prosto – tułów wyprostowany – skręcamy – odchylenie tułowia w bok – jedziemy prosto – tułów wyprostowany – skręcamy – wychylenie tułowia w drugą stronę – jedziemy prosto – tułów wyprostowany – hamujemy, zwalniamy – tułów lekko do przodu – dwa zakręty – wychylenie tułowia w jedną i drugą stronę – jedziemy prosto – tułów wyprostowany – dojechaliśmy, hamulec – moce pochylenie tułowia do przodu.

 
 

👧 „Mój portret” – zabawa plastyczna.

Rodzic wyjaśnia dziecku pojęcie portret. Rodzic może opowiedzieć dziecku o tej formie dzieł: Portret to obraz, rysunek lub zdjęcie przedstawiający wygląd zewnętrzny osoby. Z portretu możemy się dowiedzieć, jak osoba wyglądała, jakie miała oczy, włosy, w co się ubierała. Najczęściej na portrecie znajduje się jedna osoba. Portret może przedstawiać całą postać, samą głowę lub popiersie. W dawnych czasach, gdy nie znano jeszcze fotografii, malowanie portretów było bardzo popularne. Najczęściej na dawnych portretach możemy zobaczyć królów, królowe, bogatych mieszkańców miast, rycerzy. Dziś portrety to przeważnie zdjęcia wykonywane na różnych uroczystościach lub do dokumentów.

 

Następnie dziecko wykonuje swój portret. Zadaniem przedszkolaka jest namalować swoje odbicie (w miarę jego możliwości) za pomocą ołówka, na jednorazowych papierowych talerzykach. Brzegi dekorujemy plasteliną, koralikami, cekinami, brokatem. Z tyłu możemy przymocować taśmą klejącą pętelkę ze wstążką- wówczas będzie można zawiesić portret.

 

Propozycja dla młodszych dzieci:

“Serce dla przyjaciela”

Rodzic wycina serce z kolorowego papieru. Zadaniem dziecka jest je udekorować materiałami z powyższego zadania (plastelina, koraliki, cekiny, brokat, kolorowy papier). Następnie przyklejamy serce na papierowy talerzyk. Gdy praca jest gotowa, możemy również zrobić pętelkę ze wstążką i przywiesić na ścianie.

 

Źródło – ekodziecko.com