Zabawy na wtorek :)

Witajcie „ Słoneczkowe Przedszkolaki” 😃

Zachęcamy Was i Waszych Rodziców do wspólnych zabaw. Dziś zobaczymy, co Marcowa pogoda nam „ przynosi”?

Na początek proponuję przeczytanie wspólnie z dzieckiem krótkiego opowiadania: A. Widzowskiej „ Marcowa pogoda”.

– Tato, twoja zupa jest najpyszniejsza na świecie! – powiedział Olek, prosząc o dokładkę. – Bardzo się cieszę, że ci smakuje – odparł tata, mieszając w wielkim garze. – Nauczysz mnie gotować taką jarzynkową zupę? – Proszę bardzo. Potrzebne będą warzywa: marchewka, seler, por, korzeń pietruszki, kalafior lub brokuł, zielony groszek… – Ojej! Aż tyle? – zdziwił się chłopiec. – Tak. To dzięki warzywom zupa jest taka pyszna. – I zdrowa – dodał Olek. – A na drugie danie będą dzisiaj twoje ulubione naleśniki z masą jabłkową – tata uśmiechnął się do synka. – Mniam! Tego dnia Ada z mamą pojechały w odwiedziny do cioci, więc po obiedzie i krótkiej zabawie Olek poprosił tatę o wyjście na spacer. – Dobrze, ale musimy się ciepło ubrać, bo pogoda zmienia się z minuty na minutę – odparł tata. – Przecież świeci słońce. Nie chcę żadnej kurtki i czapki – stwierdził Olek, wyglądając przez okno. – Jest wiosna. – Synku, jest dopiero marzec i może nawet spaść śnieg. – Śnieg? Tato, przecież za chwilę przylecą bociany. Nie może im napadać do gniazda! – oburzył się Olek. – Jest takie przysłowie o pogodzie: „W marcu jak w garncu”, czyli w garnku – wyjaśnił tata. Chłopiec nie bardzo rozumiał, co to znaczy. Samodzielnie zasznurował buty, bo nauczył się tego w przedszkolu. Nie chciał jednak założyć ani kurtki, ani czapki. Na dworze świeciło ciepłe słońce. Ptaszki świergotały radośnie i przenosiły w dziobkach gałązki, puch i suchą trawę do budowy gniazd. Olek z tatą dotarli na plac zabaw, ale w tej samej chwili na niebie pojawiły się ciemne chmury. Momentalnie zrobiło się zimno, wiatr rozkołysał drzewa i huśtawki, a krople deszczu zaczęły bębnić po zjeżdżalni dla dzieci. Na szczęście tata miał w torbie kurtkę i czapkę Olka i szybko ubrał synka. Schowali się pod daszkiem, czekając na poprawę pogody. Deszcz jednak zrobił im psikusa i zamienił się w… kulki. – Tato, z nieba spadają lody! – zawołał chłopiec, kładąc na rączce zimną kuleczkę. – To jest grad – wyjaśnił tata. – Lodowe kulki. Musimy to przeczekać. Po pewnym czasie niebo znów zrobiło się błękitne, słońce wystawiło promyczki i ogrzało zmarznięte buzie. – Widzisz, mówiłem! „W marcu jak w garncu”, czyli pogoda pełna niespodzianek: raz słońce, raz grad, raz spokój, raz wiatr… Do wyboru, do koloru – zaśmiał się tata. – Zupełnie jak w garnku z twoją zupą. Groszek i marchewka, seler i… – Rzodkiewka! – dokończył rymowanie tata. A wieczorem, kiedy Ada z mamą wróciły do domu i usłyszały o przygodzie z gradem, mama wymyśliła wesołą piosenkę: Zupa z jarzynek dobra na wszystko. Bocian już wrócił, stoi nad miską. I w swoim gnieździe woła radośnie: – Nalejcie zupy zmarzniętej Wiośnie!

Po wysłuchaniu możemy zadać dziecku pytania:
− Co tata przygotował na obiad?
− Dokąd poszli po obiedzie tata i Olek?
− Czy Olek ubrał się właściwie, gdy wychodzili na spacer?
− Jaka niespodzianka spotkała Olka i jego tatę na spacerze?
− Co zrobił tata?
− Co znaczą słowa: „W marcu jak w garncu?”

Zabawa dla całej rodziny „Symbole pogody”.

Karty z symbolami pogody: słońce, chmura, wiatr, burza, deszcz, śnieg- proponuję narysować samemu. Młodsze przedszkolaki mogą pokolorować wydrukowane. Chętny członek rodziny losuje kartę z symbolem pogody, ilustruje ruchem dany symbol. Pozostali uczestnicy odgadują, co przedstawiała karta, np.: • wiatr – obie ręce w górze, porusza nimi z lewej strony do prawej strony, • deszcz – ruch ramion z góry do podłogi i ruch palców dłoni, • słońce – kreśli rozpostartymi ramionami okrąg itd.
Jeśli zrobicie po dwie takie same karty z symbolem pogody, to macie kolejną grę „Memory”.

Proponujemy również zaangażować dzieci w obowiązki domowe:
 nakrywać do stołu
 pomagać w pracach ogrodowych
 ścielić łóżko
 pomagać w ładowaniu zmywarki np. sztućców
 ścierać kurze z mebli
 mieszać ciasto np. na naleśniki
 składać pranie np. segregować skarpetki

Miłej zabawy i do zobaczenia jutro! 🌞