Poniedziałkowe zajęcia matematyczne :)

Witamy w poniedziałek 😊🌞😘
Na początek chcemy wam powiedzieć, że bardzo za wami tęsknimy ☺️ Dbajcie o siebie i swoich bliskich 😊
Dzisiaj zapraszamy do zajęć matematycznych, do których potrzebujemy liczmanów (w zadaniu, wspólnie z moim pomocnikiem, użyliśmy fasoli, jednak wy możecie użyć np. guzików, klocków, klamerek itp.), talerzyków (my mieliśmy pięć, ale można zwiększyć liczbę do siedmiu – będą one odpowiadać dniom tygodnia, które starsze dzieci już poznały), staną się naszymi „grządkami” oraz cyfr od 1 do 10.

Ponieważ mamy wiosnę, temat też będzie wiosenny, a więc „sadzimy fasolę”🌱. Wiosna to czas na prace w ogrodzie, sianie i sadzenie różnych roślin. Zanim przystąpicie do liczenia porozmawiajcie chwilę z dziećmi jak to jest z tym sianiem i sadzeniem, a więc jakie czynności musimy wykonać (przygotowanie miejsca, zrobienie dołka w ziemi, umieszczenie nasionka w dołku, zasypanie i podlanie) i przede wszystkim czego ta roślina potrzebuje (tutaj odsyłam was do kart pracy, które umieściłam niżej, znajdziecie tam elementy potrzebne roślinom do wzrostu, na karcie pracy numer 1 można w pustych miejscach narysować to, czego roślina potrzebuje).
Jeżeli już wszystko sobie wyjaśniliście zaczynamy nasze fasolowe rachunki 🙂
Przygotujecie 5 – 7 talerzyków – grządek, miseczkę z fasolą oraz cyfry.
• Zadania dla grupy „Pszczółki” – Po każdym zdaniu umieszczamy karteczkę z odpowiednią cyfrą na talerzyku. Maluszki mogą jeszcze mieć z tym problem, dlatego kochani rodzice prosimy o pomoc 🙂
1. Ogrodnik posadził w poniedziałek 1 nasionko fasoli. Następnego dnia posadził jeszcze 1. Ile nasion fasoli posadził ogrodnik ?
2. Ogrodnik posadził we wtorek 2 nasionka fasoli. Następnego dnia posadził jeszcze 1. Ile nasion fasoli posadził ogrodnik ?
3. Ogrodnik posadził w środę 2 nasionka fasoli. Następnego dnia posadził jeszcze 2. Ile nasion fasoli posadził ogrodnik ?
4. Ogrodnik posadził w czwartek 3 nasionka fasoli. Następnego dnia posadził jeszcze 2. Ile nasion fasoli posadził ogrodnik ?
5. Ogrodnik posadził w piątek 4 nasionka fasoli. Następnego dnia posadził jeszcze 3. Ile nasion fasoli posadził ogrodnik ?
6. Ogrodnik posadził w sobotę 5 nasionek fasoli. Następnego dnia posadził jeszcze 1. Ile nasion fasoli posadził ogrodnik ?
7. Ogrodnik posadził w niedzielę 1 nasionko fasoli. Następnego dnia nie posadził żadnego. Ile nasion fasoli posadził ogrodnik ?
Zabawę można oczywiście powtarzać kilkakrotnie, zmieniając i zwiększając (w zależności od możliwości dziecka) liczbę nasion.
• Zadania dla grupy „Hipcie” – Po każdym zdaniu umieszczamy karteczkę z odpowiednią cyfrą na talerzyku.

1. Ogrodnik posadził w poniedziałek 1 nasionko fasoli. Następnego dnia posadził jeszcze 2. Ile nasion fasoli posadził ogrodnik ?
2. Ogrodnik posadził we wtorek 2 nasionka fasoli. Następnego dnia posadził jeszcze 2. Ile nasion fasoli posadził ogrodnik ?
3. Ogrodnik posadził w środę 2 nasionka fasoli. Następnego dnia posadził jeszcze 3. Ile nasion fasoli posadził ogrodnik ?
4. Ogrodnik posadził w czwartek 3 nasiona fasoli. Następnego dnia posadził jeszcze 3. Ile nasion fasoli posadził ogrodnik ?
6. Ogrodnik posadził w sobotę 5 nasion fasoli. Następnego dnia posadził jeszcze 3. Ile nasion fasoli posadził ogrodnik ?
7. Ogrodnik posadził w niedzielę 4 nasiona fasoli. Następnego dnia posadził jeszcze 5. Ile nasion fasoli posadził ogrodnik ?

• Zadania dla grupy „Rybki” – Po każdym zdaniu umieszczamy karteczkę z odpowiednią cyfrą na talerzyku.

1. Ogrodnik posadził w poniedziałek 2 nasionka fasoli. Następnego dnia posadził jeszcze 2. Ile nasion fasoli posadził ogrodnik ?
2. Ogrodnik posadził we wtorek 3 nasionka fasoli. Następnego dnia posadził jeszcze 2. Ile nasion fasoli posadził ogrodnik ?
3. Ogrodnik posadził w środę 4 nasionka fasoli. Następnego dnia posadził jeszcze 2. Ile nasion fasoli posadził ogrodnik ?
4. Ogrodnik posadził w czwartek 2 nasiona fasoli. Następnego dnia posadził jeszcze 5. Ile nasion fasoli posadził ogrodnik ?
5. Ogrodnik posadził w piątek 4 nasionka fasoli. Następnego dnia posadził jeszcze 4. Ile nasion fasoli posadził ogrodnik ?
6. Ogrodnik posadził w sobotę 5 nasion fasoli. Następnego dnia posadził jeszcze 4. Ile nasion fasoli posadził ogrodnik ?
7. Ogrodnik posadził w niedzielę 7 nasion fasoli. Następnego dnia posadził jeszcze 3. Ile nasion fasoli posadził ogrodnik ?

Powodzenia 😉 Abyśmy nie stracili kontaktu, zachęcamy do przesyłania zdjęć 📸