Poniedziałkowe zajęcia :)

Witamy w słoneczny poniedziałek 🌞🌞🌞
Wiosna to pora roku pełna kolorów, kwitną kolorowe kwiaty, rozkwitają pąki, trawa robi się bardziej zielona 🌷🌺🌼🌳dlatego dzisiaj pobawimy się kolorami.
Oto propozycja trzech doświadczeń z kolorami i wodą, a więc coś, co Tygryski lubią najbardziej 😁
Doświadczenia te mogą samodzielnie wykonać zarówno starsze jak i młodsze dzieci, te drugie będą jednak potrzebowały troszkę pomocy, chociaż z doświadczenia wiem, że przelewanie i zabawa z wodą nawet dla maluszków nie stanowi problemu 😊🧪👩‍🔬👨‍🔬
Do doświadczeń będzie nam potrzebna oczywiście woda, farby w kolorach: żółty, niebieski i czerwony, szklanki (10 sztuk), trzy głębokie talerze, trzy łyżeczki, kwasek cytrynowy oraz soda.
Ćwiczenie pierwsze nosi nazwę „Wędrujący kolor”, a na jego efekt trzeba trochę poczekać (u nas trzy godziny). Dlatego proponuję zacząć od tego właśnie doświadczenia. Potrzebujemy tutaj trzech niskich szklanek, ręcznika papierowego i oczywiście farb (można zrobić wersję z pięcioma szklankami, wtedy między pełne szklanki stawiamy puste, a ręczniki wkładamy tak samo, woda po ręczniku powędruje do szklanki obok, gdzie zmieszają się kolory) Mieszamy wodę odpowiednio z farbą żółtą, niebieską i czerwoną, szklanki stawiamy blisko siebie, a ręczniki zwijamy w paski i wkładamy do szklanek (pierwszy pomiędzy pierwszą, a drugą, a drugi pomiędzy drugą, a trzecią) i czekamy, aż woda wędrując po ręczniku zmiesza nam kolory (u nas zmieszanie kolorów widoczne jest na ręcznikach).

Ćwiczenie drugie to „Przyjaźń kolorów”. Będziemy tutaj mieszać kolory. W trzech szklankach wodę mieszamy z naszymi kolorami podstawowymi, następnie do pustych szklanek wlewamy wodę: żółtą z niebieską, żółtą z czerwoną, czerwoną z niebieską. Zanim zmieszamy kolory zapytajmy dzieci, czy domyślają się jaki kolor powstanie.

Trzecie ćwiczenie to „Wulkan”. Mogę jedynie dodać, że mojemu pomocnikowi spodobało się najbardziej 😄Tutaj szklanki z zafarbowaną wodą z poprzedniego zadania stawiamy na talerzach, do kolorowej wody wsypujemy kwasek cytrynowy ( my mieliśmy dwie paczki), a w ostatniej pustej szklance rozrabiamy wodę z sodą. Wlewamy wodę z sodą do zafarbowanej wody i obserwujemy kolorowe wulkany 🌋
Na koniec moi drodzy proponuję wiosenną pracę plastyczną z wykorzystaniem farb, jednak decyzję co to będzie zostawiam Wam i czekam na zdjęcia z efektami Waszej pracy 👩‍🎨👨‍🎨📷