Zajęcia na czwartek – Jaś i Małgosia

Dzień dobry Przedszkolaki! 😃

W dzisiejszym dniu wybierzemy się do zaczarowanej krainy dwójki dzieci. Domyślacie się do kogo? Oto zagadka, która da Wam odpowiedź na nasze pytanie.

Chłopczyk i dziewczynka zabłądzili nocą.

Patrzą okienka wśród lasu migocą.

-Domek z piernika!

-Wejdźmy do środka!

Ach, czy nic złego dzieci nie spotka?

Jak mają na imię dzieci, które weszły do domu z piernika?

(Jaś i Małgosia)

👫 Zabawa ruchowa „Baba Jaga na miotle” 🧹

Rodzic daje dziecku kij od miotły. Dziecko naśladuje lot na miotle, zamienia się w Baba Jagę i siada na niej. Przedszkolak trzyma oburącz i biega po sali, naśladując lot. Rodzic klaszcząc, bądź włączając muzykę wyznacza tempo lotu.

👫 „Gdzie się schował Jaś?”

Rodzic ukrywa w pomieszczeniu różne atrybuty z bajek i baśni, np. but, pantofelek, koszyczek, trzy domki, lalki: chłopca i dziewczynki. Powinny być tak ukryte, aby dziecko po krótkich poszukiwaniach mogło je znaleźć i sięgnąć po nie. Zadaniem dziecka jest odgadnąć, jaki tytuł nosi bajka związana ze znalezionym atrybutem, np. but- kot w butach, pantofelek- kopciuszek; koszyczek- czerwony kapturek; trzy domki- trzy świnki; lalki: chłopca i dziewczynki- Jaś i Małgosia.

👫 „Jaś i Małgosia”

Rodzic opowiada dziecku bajkę. Dziecko uważnie słucha. Zachęcamy do czytania bajki z ilustracjami. Poniżej bajka- na zdjęciach pomocniczych.

Następnie zadaje dziecku pytania:

🔘 Jak miały na imię dzieci z opowiadania?

🔘 Po co dzieci poszły do lasu?

🔘 Co zobaczyli Jaś i Małgosia na polanie?

🔘 Z czego był zrobiony domek?

🔘 Kto mieszkał w domku?

🔘 Czy staruszka miała dobre zamiary co, do Jasia i Małgosi?

🔘 Co zamierzała zrobić staruszka z Jasiem i Małgosią?

🔘 Czy Jaś i Małgosia wrócili do swojego domu?

🔘 Kto na nich tam czekał?

👫 „Siała baba mak”- ćwiczenia w mówieniu, rytmizowanie tekstu

Rodzic recytuje dziecku wiersz:

Siała baba mak,

Nie wiedziała jak,

A dziad wiedział,

nie powiedział,

a to było tak.

Przedszkolak wraz z rodzicem recytują wiersz, zmieniają tempo mówienia (bardzo wolno, szybko), wystukują rytm łyżkami podczas recytacji, zmieniają natężenie głosu (bardzo cicho, głośno, początek cicho, koniec głośno)

👫 Zabawa dydaktyczna – słuchowa z elementami liczenia „Serce dla Jasia i Małgosi”

Rodzic wraz z dzieckiem wycinają duże serce dla Jasia i Małgosi. Rodzic uderza kilka razy łyżeczką o stół. Dziecko odwzorowuje liczbę uderzeń, rysując kropki na sercu.

👫 Zabawa wyrabiająca reakcje na ustalone sygnały „Baba Jaga”

W wyznaczonym miejscu w pokoju znajduje się “domek Baby Jagi”. Przedszkolak “Baba Jaga śpi w swoim domku”. Rodzic potrząsa grzechotką. Drugi rodzic spaceruje “po lesie”. Podchodzi do “domku, chce urwać kawałek piernikowego dachu”. “Baba Jaga” budzi się, goni rodzica. Jak zostanie dotknięty zmieniają się role.

👫 Praca plastyczna „Domek Baby Jagi”

Narysuj szkic domku lub wydrukuj gotową chatkę. Zadaniem dziecka jest stworzyć, prawdziwy piernikowy dom Baba Jagi używając plasteliny. Zdjęcia pomocnicze poniżej.

(Źródła – supercoloring.com; wesole-przedszkolaki.pl)