Zajęcia na czwartek – Pracowite Pszczółki

Dzień dobry kochane przedszkolaki! 😃

 

Dzisiejszy temat to: Pracowite Pszczółki 🐝🐝🐝

 

Zachęcamy do zabawy! 😉

 
 

🐝🐝Na początek opowiadanie C. Lewandowskiej „Przygoda małej pszczółki”

Był piękny wiosenny dzień. Rodzina pszczela wraz z małą pszczółką wybrała się na łąkę, by zebrać z kolorowych kwiatów nektar i pyłek. Pamiętaj Maju, nie oddalaj się bo możesz zabłądzić i nie trafisz sama do naszego ula. Mamy bardzo dużo pracy, musimy zebrać nektar z kwiatów.

Maja fruwała z kwiatka na kwiatek i zlizywała języczkiem nektar i pyłek z kwiatów. Nawet nie spostrzegła się, że oddaliła się daleko od swojej rodziny. I …. rozpłakała się. Co ja teraz zrobię? Jak trafię do swojego domku – ula? Nie pamiętam drogi. Aż tu, co to za duża pszczoła?

– Dzień dobry mała dziewczynko, co ty sama tu robisz? Jestem trzmiel Felek, dlaczego płaczesz?

– Ja jestem pszczółka Maja, przyfrunęłam na tę łączkę, by zbierać nektar ze swoją rodziną i się zgubiłam.- I Maja się znowu rozpłakała.

– Nie płacz Maju, otrzyj z oczu łzy, ja ci pomogę i szybko znajdziemy twoją rodzinę. Wiem gdzie znajdują się najbliższe ule, pofruniemy Maju razem.

I trzmiel Felek razem z mała pszczółką przyfrunęli do ula. Pszczółka podziękowała bąkowi i postanowiła więcej nie oddalać się od swojej rodziny pomimo pracy podczas zbierania pyłku i nektaru z kwiatów.

 

Następnie zadajemy dziecku pytania:

 

☑️ Co pszczoły zbierały z kwiatów?

☑️ Dlaczego Maja płakała?

☑️ Jak nazywa się dom pszczół?

☑️ Kogo spotkała Maja?

☑️ Czego Maja już więcej nie zrobi?

 
 

🐝🐝 Zabawa ruchowa: „Taniec pszczół”.

Włączamy dziecku muzykę imitująca odgłosy ula. Dziecko wykonuje układ taneczny zachowując się jak pszczoła https://www.youtube.com/watch?v=C2Vx6IdeDtw

 
 

🐝🐝 Zabawa dydaktyczna: „Gdzie mieszkają pszczoły?”

Rodzic zadaje pytanie, zaś dziecko opowiada o tym, gdzie mieszkają pszczoły, jak wyglądają ich domki, dlaczego potrzebne są nam pszczoły, kim jest pszczelarz. Następnie pytamy dziecko skąd się bierze miód. Rodzic przedstawia proces powstawania miodu- przenoszenie pyłku z kwiatka na kwiatek, zapylenie kwiatów, owoce. Zachęcamy do wypowiedzi. (Zdjęcia pomocnicze poniżej).

 
 

🐝🐝 A teraz zajrzymy do ula 🐝🍯 „Z kamerą wśród pszczół” 

https://www.youtube.com/watch?v=LMLSxZJTNnE

 
 

🐝🐝 Zabawa słownikowa: „Jedna pszczoła, dwie…”

Rodzic wymienia nazwę zwierząt, owadów polnych, a dziecko tworzy liczbę mnogą: mysz- myszy, żaba- żaby, pszczoła- pszczoły, motyl- motyle, biedronka- biedronki, ślimak- ślimaki…

 
 

🐝🐝 Zabawa: „Tropimy owady”

Rodzic wraz z dzieckiem idą na spacer. Przedszkolak zabiera ze sobą lornetkę lub lupę. Zadaniem dziecka jest zaobserwowanie jak największej liczby owadów i ich zachowania. Dziecko opowiada o swoich spostrzeżeniach.

 
 

🐝🐝 Degustacja miodu 🍯🍯🍯

Rodzic przygotowuje miód do degustacji, który dziecko próbuje. Jego zadaniem jest opisać słownie smak, zapach, konsystencję, a co najważniejsze delektować się jego smakiem 😋😉

 
 

🐝🐝 Praca plastyczna:

Dokończ rysowanie pszczół – Zdjęcie poniżej do druku

 
 

Źródła ilustracji – Internet

 
 

🐝🍯 Życzymy miłej zabawy 🐝🍯