Zajęcia na wtorek – Biedronka

Witajcie kochane „Słoneczka” 😃

 

Dziś poznamy bliżej pięknego owada….

Zazwyczaj kojarzymy go z kolorami czerwonym i czarnym…. Ale okazuje się ze Biedronka 🐞🐞🐞 – tak właśnie o nią chodzi to nie tylko czarne kropki na czerwonych skrzydełkach….

 

Zapraszamy do zabawy !!!

 
 

🐞 „Biedroneczki lecą do nieba” – zabawa naśladowcza.

 

Dzieci stają w rozsypce ze zgiętymi w łokciach rękoma blisko ciała. Muzyka oznacza, że “biedronki” lecą do nieba – dzieci biegają i rękoma naśladują ruch skrzydeł biedronki. Przerwa w muzyce oznacza, że „biedronki” lądują – dzieci przykucają lub kładą się na brzuchu.

 
 

🐞 „Panienki nie tylko w czerwonych sukienkach” – oglądanie fotografii biedronek w publikacjach przyrodniczych, zwrócenie uwagi na różnorodność barw biedronek, rozmowa o zwyczajach żywieniowych.

 

Rodzic rozdaje czasopisma, ilustracje, zdjęcia, książki przyrodnicze dla dzieci i poleca odszukanie w nich biedronki.

Na tej podstawie dzieci opisują wygląd biedronki. Odpowiadają na przykładowe pytania:

☑️Jakiego koloru jest biedronka na Waszym obrazku?

☑️Co ma na skrzydełkach?

☑️Ile ma kropek?

☑️Jest duża czy mała?

 

Następnie rodzic pokazuje dzieciom obrazek, na którym biedronka jest żółta i pyta czy ten owad jest biedronką?

Rozpoczyna się burza mózgów.

Rodzic porządkuje wiedzę, stwierdzając, że: To jest biedronka. Jej skrzydełka mają inny kolor. Biedronki są nie tylko czerwone, mają też inne kolory. Rodzic zapoznaje dzieci ze środowiskiem życia i zwyczajami (odżywianie) biedronki. Zwraca też uwagę na pożyteczność tego owada.

 

CIEKAWOSTKI:

W Polsce występuje ponad 70 rodzajów biedronek, najczęściej można spotkać biedronkę siedmiokropkę. Biedronki to bardzo pożyteczne chrząszcze, które żywią się głownie mszycami, czyli szkodnikami roślin zielonych. Żyją od dwóch do trzech lat. Rodzą się bez plamek, zaczynają się one pojawiać na pancerzu dopiero godzinę po urodzeniu. Gdy biedronki się boją, wydzielają żółtą substancję ( truciznę), która ma odstraszyć inne owady.

 
 

🐞 „Jak biedronka zgubiła kropki” – opowiadanie rodzica połączone z zabawą matematyczną z odejmowaniem bez ustalania wyniku liczbowego.

 

Rodzic przygotowuje dużą sylwetę z ruchomymi kropkami (w liczbie 7). Podczas opowiadania odejmuje po jednej kropce zgodnie z tekstem, i wiesza ją obok biedronki albo pod biedronką.

 

Prowadzący opowiada o przygodach biedronki, jakie spotkały ją w ciągu tygodnia:

▪️w poniedziałek pierwsza kropka biedronki wpadła w siano,

▪️we wtorek drugą wiatr porwał nad jeziorem,

▪️w środę trzecią zabrały kosy do zabawy,

▪️w czwartek czwarta wyruszyła w podróż autostopem,

▪️w piątek piąta wpadła do studni,

▪️w sobotę szóstą zabrał kotek,

▪️w niedzielę siódma spadła z karuzeli.

 

Po odjęciu ostatniej kropki rodzic pyta:

☑️Ile kropek miała biedronka na początku tygodnia?

☑️Ile kropek ma biedronka teraz?

 

Dziecko przelicza kropki lub ocenia na oko (dużo, mało, nie ma kropek).

 
 

🐞 „Biedroneczka” – zabawa logorytmiczna, recytowanie rymowanki z wykorzystaniem różnych schematów rytmicznych.

 

Rodzic proponuje recytację rymowanki w różnych rytmach, a następnie zachęca, żeby dzieci same wymyślały inne rytmy: np. szybko, wolno…

 

Piegowata biedroneczka

mruga oczkiem do słoneczka.

 
 

🐞 „Biedroneczki mają kropeczki” – zabawa ruchowa orientacyjno-porządkowa z liczeniem.

 

Rodzic rozdaje dziecku biedronki z różną liczbą kropek (do trzech). Następnie w trzech miejscach pomieszczenia kładzie po jednej biedronce: z jedną kropką, dwiema i trzema kropkami. Dziecko po kolei przelicza kropki na swojej biedronce, a później z rodzicem liczy kropki na biedronkach umieszczonych w pomieszczeniu. Dzieci – biedronki spacerują po sali, a na sygnał: “Biedronki do mamy!” – kierują się do położonej przez rodzica na podłodze biedronki o tej samej liczbie kropek. Możemy powtórzyć zabawę, wówczas zmieniamy dzieciom biedronki z liczbą kropek.

 

W galerii zdjęć znajdą Państwo sylwety biedronek, które potrzebne są do tej zabawy. Proszę niech dziecko wytnie trzy sylwety, może je pokolorować i narysować kropki (odpowiednio do zabawy).

 
 

Miłej zabawy!!! 🐞😃🐞😃🐞