Zajęcia na czwartek – Policjant

Dzień dobry kochane Przedszkolaki 😀

 

Na rozgrzewkę zagadka 🤔

 

Kto na skrzyżowaniu

bez obawy staje,

bo ręką zatrzyma auta i tramwaje?

Bystrym okiem, dobrym słuchem, kieruje drogowym ruchem.

(POLICJANT)

 

Dziś zapraszamy Was do zapoznania się z zawodem policjanta 👮‍♀️👮‍♂️

 
 

👮‍♀️ Zabawa muzyczna

Zaśpiewajmy na melodie Panie Janie, następujące słowa:

Dziś policjant x2

Z nami jest x2

To jest nasz przyjaciel x2

Dobrze wiesz x2

 
 

👮‍♂️ Rozmowa kierowana.

Rodzic zadaje pytanie: Czym się zajmuje policjant w pracy? Zachęcamy dziecko do odpowiedzi oraz pomagamy w dyskusji (kierowanie ruchem; czuwanie nad bezpieczeństwem w ruchu drogowym; zabezpieczenie ruchu ulicznego podczas imprez sportowych; ściganie przestępców).
 
 

👮‍♀️ Atrybuty policjanta

Poniżej znajdują się zdjęcia trzech policjantów (zdjęcie nr 1). Dziecko może pokazać na obrazkach jego atrybuty: mundur, gwizdek, lizak, kajdanki, pałka. Następnie rodzic zadaje dziecku pytanie: Co jeszcze może mieć policjant, czego nie widzimy na zdjęciach? (broń palna, kamizelka kuloodporna, radar). Rodzic wyjaśnia dziecku do czego służą te rekwizyty.
 

Następnie rodzic zadaje dziecku pytanie: Jak nazywa się samochód, którym jeździ policjant? (radiowóz)

(zdjęcie nr 2)

 
 

👮‍♂️ Zabawa „Tak czy nie?”

Rodzic zamienia się w policjanta. Może założyć niebieską czapkę i okulary, żeby się do niego upodobnić 😉

Rodzic przedstawia różne sytuacje dziecku, którego zadaniem jest prawidłowa ich ocena. Przedszkolak musi udzielić odpowiedzi, jak zachowałby się w danej sytuacji:

 

▪️Pewien pan na spacerze ze swoim psem podchodzi do Ciebie i mówi: „Pewnie lubisz psy. Mam w domu kilka szczeniaczków. Chodź, pobawisz się z nimi i dam Ci jednego”. (Czy mogę pójść z Panem?)

▪️Biegniesz do domu chodnikiem w pobliżu drogi. Samochód zatrzymuje się koło Ciebie i kierowca proponuje, że Cię podwiezie. (Czy mogę wsiąść do samochodu? Dlaczego tego nie robimy?)

▪️Uśmiechnięta pani woła Cię po imieniu i prosi, żebyś ją zaprowadził do swojego domu. Twoja mama zapomniała bardzo ważnych dokumentów, ma je w szufladzie, a ta pani jej zaniesie. (Czy może wpuścić do domu obcą osobę?)

▪️Uprzejma pani podchodzi do Ciebie na podwórku. Uśmiecha się i mówi, że jest koleżanką mamy z pracy i że mama ją przysłała po Ciebie. „Chodź, musimy się bardzo śpieszyć”. (Czy mogę z tą Panią pójść? Dlaczego nie powinienem?)

▪️Miły pan podchodzi do Ciebie i mówi: „Lubisz cukierki czekoladowe? Poczęstuj się”. (Dlaczego powinienem odmówić?)

▪️Miły pan zagaduje Cię na podwórku i proponuje, że da ci kilka „superfajnych” gier komputerowych. Co robisz? (Dlaczego się nie zgadzam?)

 
 

👮‍♀️ Zabawa ruchowa „Chodzimy po chodniku” – uświadomienie dziecku, że chodzimy prawą stroną chodnika.

Dziecko spaceruje po pokoju powtarzając wierszyk:
„Po chodniku z wielką wprawą,

wędrujemy stroną prawą”

Rodzic używa gwizdka lub udaje, że gwiżdże i wtedy dziecko nieruchomo zastyga. Następnie robimy zmianę rodzic spaceruje dziecko używa gwizdka.
 
 

👮‍♂️ Zabawa wg Metody Ruchu Rozwijającego Weroniki Sherborne

Rozkładamy koc na podłodze, to jest nasz radiowóz. Ćwiczenie oparte na relacji „z”, gdzie zadaniem rodzica jest ciągnąć leżące dziecko na kocu po pokoju.
 
 

👮‍♀️ Ćwiczenie słuchowe

Rodzic włącza nagranie (link w kolejnym poście). Zadaniem dziecka jest nazwać środek transportu, do którego należy usłyszany dźwięk.

https://www.youtube.com/watch?v=Ahp8oBOvu2M

 
 

👮‍♂️ Praca plastyczna

Pokoloruj odpowiednio policjanta. Otocz kółkiem kajdanki oraz pałkę. Następnie narysuj w chmurce rzecz, której zapomniał zabrać policjant na kontrole drogową. (lizak)

(zdjęcie nr 3)

 
 

👮‍♀️ Zadanie dla starszych dzieci „Odbicia figur”

Wytnij kształty znaków drogowych: koło, trójkąt, kwadrat, romb. Zadaniem dziecka jest tak dopasować figurę do lusterka, aby figura wraz z jej lustrzanym odbiciem odpowiadała wzorowi na zdjęciu poniżej.

(zdjęcie nr 4)