Zajęcia na poniedziałek – Praca rolnika

Dzień dobry „Słoneczkowe Przedszkolaki”! 😊

W tym tygodniu zapoznamy się z pracą rolnika: czynnościami, jakie wykonuje i potrzebnymi mu narzędziami.

Zapraszamy Was i Waszych Rodziców do wspólnej zabawy 😃

☀️ Zabawy z wierszykiem – słuchanie wierszyka „Rolnik” Z. Dmitroca.

Dzieci słuchają, a następnie odpowiadają na pytania dotyczące tekstu:
☑️Dokąd rusza rano rolnik?;
☑️Co robi rolnik w polu?;
☑️Po co rolnik sieje zboże?;
☑️Jakie przysmaki robi się ze zboża, a jakie z buraków?

Następnie można wykonać masażyk:

Rolnik rano rusza w pole
(kroczymy palcami obu rąk po plecach drugiej osoby)
Orać pługiem czarną rolę.
(rysujemy linie równoległe do linii kręgosłupa z góry do dołu)
Sieje zboże i buraki,
(stukamy palcami po całych plecach)
Z których później są przysmaki.
(lekko pukamy dłońmi w plecy)

☀️ Obejrzyjcie krótki filmik o maszynach rolniczych. Po obejrzeniu zastanówcie się do czego służą maszyny rolnicze?

☀️ „Traktory i samochody”- zabawa ruchowa i bieżna.
Biegamy w różnym tempie- na hasło Traktor! – wolnym truchtem, natomiast na hasło: Samochód! – szybko.

☀️ Ćwiczenie syntezy słuchowej.
Rodzic wymawia słowa związane z pracą rolnika. Dziecko syntezuje sylaby i mówi całe słowa, np.
Rodzic: trak- tor, Dziecko: traktor
R: zie- mia, Dz: ziemia
Wskazówka: starsze dzieci mogą zgadywać, jaką słyszą głoskę na początku i na końcu oraz z ilu sylab składa się słowo.

☀️ „Gospodarskie pojazdy”- zabawy z figurami geometrycznymi 🚜🚗
Potrzebne będą figury geometryczne (koła, prostokąty, kwadraty, trójkąty) różnej wielkości i w różnych kolorach.
Dzieci układają z figur różne pojazdy: traktor, kombajn, samochód. Następnie nazywają i przeliczają figury użyte do ułożenia kształtu.
Można przykleić na kartce wybrany pojazd i dorysować np. niebo, pole, rolnika, itp. (przykład pracy na zdjęciu).

☀️ W wolnej chwili obejrzyjcie piękną prezentację o pracy ogrodnika. Dowiecie się między innymi jakie są rodzaje ogrodnictw, na czym polega praca ogrodnika, skąd się biorą warzywa.

☀️ Zadanie na popołudnie- pokolorujcie obrazki (patrz – zdjęcia)

Wspaniałej zabawy! 😃