Zajęcia na poniedziałek – Ekologia

Witajcie „Słoneczkowe Przedszkolaki”! 😃

To będzie dobry tydzień! 👍

W tym tygodniu, 22 kwietnia obchodzimy Dzień Ziemi 🌎 Porozmawiamy o tym, jak należy dbać o naszą planetę.

Co dorośli i dzieci mogą zrobić, by nie produkować takiej ilości śmieci, by panował ład i porządek nie tylko w domu ale i wokół niego. Zapraszamy do podzielenia się z nami Waszymi pomysłami. 😃

🌏 „Co to jest ekologia?”- słuchanie wiersza D. Klimkiewicz i W. Drabika połączone z rozmową.

Ekologia- mądre słowo,

a co znaczy?- powiedz, sowo!

Sowa chwilę pomyślała

i odpowiedź taką dała:

To nauka o zwierzakach,

lasach, rzekach, ludziach, ptakach.

Mówiąc krótko, w paru zdaniach,

o wzajemnych powiązaniach

między nimi, bo to wszystko,

to jest nasze środowisko.

Masz je chronić i szanować

– powiedziała mądra sowa.

Zadajemy dziecku pytania:

Jaki ptak występował w wierszu?;

Co to jest ekologia?;

Czy możemy niszczyć środowisko?

🌍 A teraz sprawdzimy czy dobrze celujecie – zabawa.

Potrzebny będzie kosz na śmieci lub inny pojemnik, stare gazety.

Przy okazji poćwiczymy małą motorykę- z kawałków gazet robimy kulki, które posłużą nam do rzutu.

Zadanie polega na celowaniu kulkami z gazet do kosza.

Zapraszamy do zabawy wszystkich domowników.

Wskazówka: możemy liczyć celne rzuty, zapisywać je za pomocą cyfr lub kropek.

🌏 Zabawa relaksacyjna „Relaks w lesie”.

Prosimy, aby dzieci położyły się na dywanie, zamknęły oczy i uważnie słuchały.

Włączamy muzykę relaksacyjną i spokojnym głosem opowiadamy dzieciom o lesie, w którym się znalazły.

LINK do muzyki: https://www.youtube.com/watch?v=hlWiI4xVXKY

Wyobraźcie sobie, że poszliście na spacer do lasu. Szliście przez jakiś czas , a ponieważ się zmęczyliście, postanowiliście się położyć na polanie i chwilę odpocząć. Leżycie na zielonym, soczystym, miękkim mchu. Słońce przygrzewa. Jest Wam przyjemnie. Wokół słychać śpiew ptaków. Jest spokojnie. Wiatr leciutko porusza gałęziami pobliskich paproci i czujecie na twarzy przyjemny powiew (…). Jeszcze chwilka i znów będziecie mogli wyruszyć w dalszą podróż(…).Wasze oczy są tak ciężkie, że nie chcą się otworzyć. Przeciągacie się jak koty i powoli siadacie, wystawiając twarze do słońca. Powoli otwieracie oczy.

Czy czujecie się wypoczęci?

Zadajemy kilka pytań, które mają na celu uświadomienie dzieciom, że las jest nie tylko miejscem rekreacyjnym dla nas, ale przede wszystkim jest domem dla wielu zwierząt i ptaków. I tak jak dbamy o porządek we własnym domu powinniśmy dbać o porządek w lesie.

Warto też przytoczyć zasady właściwego zachowania w lesie, tj. nie krzyczymy, nie zostawiamy śmieci tylko zabieramy ze sobą, nie rozpalamy ogniska, nie podchodzimy do zwierząt, nie płoszymy ich, nie niszczymy roślinności.

Ilustracje na zdjęciach 1-3

Źródło ilustracji: Internet

🌏 Na zakończenie proponuję pracę plastyczną „Las – cudowne miejsce”.

Potrzebna będzie kartka kredki, pisaki, farby, klej, papier kolorowy- co kto lubi.

Pracę można wykonać przy akompaniamencie muzyki relaksacyjnej (link w następnym poście), która na pewno umili Wam zabawę.

🌎 Zadanie specjalne dla „Małych ekologów” 😉

Posprzątajcie dzisiaj swój pokój – poukładajcie książeczki, klocki, auta, lalki. Wyrzućcie wszystko to, co jest już niepotrzebne – oczywiście do odpowiednich pojemników. Zacznijmy dbanie o środowisko od naszego pokoju.

Źródło: WSiP „Plac zabaw- przewodnik metodyczny”

Dziękujemy i do jutra!