Zadania na poniedziałek :)

Dzień dobry „Słoneczka”!!! 😃

Wielkimi krokami zbliżają się Święta Wielkanocne. Jest to bardzo wyjątkowy czas. Dlatego w tym tygodniu poznamy symbole i tradycje związane z tymi świętami. Mamy nadzieję, że zajęcia wprowadzą Was w miły, świąteczny nastrój. Oczywiście dzielcie się z nami w komentarzach Waszymi dziełami oraz świątecznymi przygotowaniami.

🐇 My dzisiejszą przygodę zaczynamy z Zajączkiem 🐇

🐇 Wielkanocny zajączek nie jest tradycją religijną. Dawno temu wierzono w boginię Eostre. Kobieta była patronką płodności, świtu, szczęścia oraz symbolizowała wiosnę. Z czasem zaczęto przedstawiać ją w towarzystwie zająca, który przejął jej symbolikę. Tradycja obdarowywania dzieci słodyczami i małymi upominkami pochodzi z Niemiec. W Polsce obchodzony jest w niektórych regionach, m.in. na Śląsku, Pomorzu Zachodnim, Wielkopolsce. W niektórych koszyczkach zanoszonych przez nas w Wielką Sobotę do poświęcenia oprócz jajek, chrzanu, chleba, wędlin, soli i pieprzu, baranka najczęściej wykonanego z masła, babeczek pojawia się także słodki, czekoladowy, zajączek, który wywodzi się z wielkanocnych obyczajów. Symbolizuje on wiosnę i budzenie się do życia, a więc oznacza początek nowego istnienia. (źródło:Internet)

Proszę zapytać dziecko, co zapamiętało z przeczytanego tekstu.

🐇 Zabawa paluszkowa „Zajączki” M. Barańska

Pięć zajączków małych kica na polanie.
(Dziecko trzyma otwartą dłoń pionowo i porusza wszystkimi palcami)
Gdy się jeden schowa, ile tu zostanie?
(Palcami drugiej dłoni zamyka i przytrzymuje kciuk pierwszego zajączka, pozostałe cztery palce trzyma wyprostowane)
(Ponownie porusza wszystkimi palcami dłoni wyprostowanej)
Gdy się dwa schowają. Ile tu zostanie?
(Palcami drugiej dłoni zamyka i przytrzymuje kciuk i palec wskazujący pozostałe trzy palce trzyma wyprostowane)
(Ponownie porusza wszystkimi palcami dłoni wyprostowanej)
Gdy się trzy schowają, ile tu zostanie?
(Palcami drugiej dłoni zamyka i przytrzymuje kciuk, palec wskazujący i środkowy, pozostałe palce trzyma wyprostowane)
(Ponownie porusza wszystkimi palcami dłoni wyprostowanej)
Gdy odejdą cztery, ile tu zostanie?
(Zamyka w dłoni cztery palce)
(Ponownie porusza wszystkimi palcami dłoni wyprostowanej)
Kiedy pięć się schowa, ile tu zostanie?
(Zamyka i przytrzymuje dłonią wszystkie palce)
Pięć zajączków małych już do mamy kica.
(Ponownie porusza wszystkimi palcami dłoni wyprostowanej)
Kocha je ogromnie mama zajęczyca.
(Zaplata palce obu dłoni i lekko kołysze splecionymi dłońmi)

Wskazówka: młodszym dzieciom pomagają rodzice ilustrując wierszyk swoimi palcami.

🐇 Wesoła gimnastyka przy piosence „Zając”.
Do zabawy zapraszamy całą rodzinę 😃

Słowa:
Zając długie uszy ma (pokazujemy długie uszy)
Trala la, trala la. (klaszczemy)
Nosek słodki, oczka dwa (pokazujemy nos i oczy)
Hopsa, hopsa sa. (podskoki)
Każdy zając skacze- hop (podskok)
Hop hop hop (sześć podskoków)
Hop hop hop
Jeden skok, (podskok)
Drugi skok (podskok)
Teraz wszyscy: HOP! (mocny wyskok w górę)

🐇 Zabawa plastyczna „Zajączek”

Potrzebna nam będzie rolka po papierze toaletowym; klej; nożyczki; pasek zielonej kartki; mogą być gotowe oczka; na nosek- pomponik , wata lub krepa; papier kolorowy – wewnętrzna część uszu; kawałek tektury na uszy; pisaki.
Wykonanie: z tektury wycinamy uszy i przyklejamy do rolki. Z kolorowego papieru wycinamy wewnętrzną część uszu i przyklejamy na część zewnętrzną. Jeśli mamy gotowe oczka to przyklejamy, możemy je narysować lub przykleić guziki. Nosek z pomponika, waty lub krepy. Można też zrobić wąsy- narysować lub przykleić z papieru. Trawę robimy z paska zielonej kartki lub krepy, którą nacinamy i przyklejamy wokół rolki. Liczymy na Waszą kreatywność 😃😃😃

🐇 Zakodowane obrazki na popołudniowy czas dla chętnych – Pokoloruj obrazki według podanego kodu 🙂