Zajęcia nz czwartek :)

Rozpoczynamy kolejny dzień naszych „Słoneczkowych” zabaw 😃

Dziś zachęcimy Was do stworzenia wiosennej hodowli roślin.

😃 Pierwsza zabawa: przeczytajcie razem wierszyk: „Ziarnko” S. Jahowicza.

“Ziarnko”
Patrzaj, patrzaj kochaneczku,
Co tu sztuki w tym ziarneczku,
Niby martwe jednak żyje;
A gdy je ziemia okryje,
Spocznie jakby pod pierzynką
I przebudzi się roślinką.

😃 Po przeczytaniu wiersza, można zaprezentować dziecku akcesoria do sadzenia, które na pewno wszyscy mamy w domu: ziemia, doniczka, łopatka, nasiona (np. rzeżuchy lub cebulki).

😃 Następnym naszym krokiem będzie stworzenie swojej własnej małej hodowli roślin. Zachęcamy całą rodzinę do wspólnego sadzenia nasionek. Podczas wykonywania pracy możemy porozmawiać z dzieckiem jak wygląda pielęgnacja roślin. Jaka jest odpowiednia temperatura oraz wilgotność do prawidłowego wzrostu naszej rośliny? Jak często należy je podlewać? Jak dbać o liście? Na koniec możemy zadać dziecku pytanie: Co jeszcze potrzebuje roślina aby pięknie rosła? (światło).

Oczywiście czekamy na zdjęcia Waszych kącików przyrody. Możecie dodawać je na naszej stronie na facebooku 😃

😃 Na koniec zabawa doskonaląca motorykę małą naszych pociech:

Przygotuj dwie miski. Do jednej wsyp ziarna fasoli, grochu lub ryżu. Druga miska zostaje pusta. Zadaniem dziecka jest przesypywanie ziarenek z lewej miski do prawej za pomocą małej łyżeczki. Dzieci mogą też wybierać ziarenka rękami. Możliwości jest wiele. Wszystko zależy od naszej kreatywności oraz chęci Dzieci kochają wszelkiego rodzaju przesypywanie oraz obcowanie z ziarnami, które uruchamiają nasze doznania sensoryczne. Zachęcamy do wspólnej zabawy! 😄